czwartek, 30 października 2008

Konkurs wiedzy o Janie Pawle II

W dniu 10 października w naszym Gimnazjum odbył się I Powiatowo - Dekanalny Konkurs Wiedzy o Janie Pawle II.
W konkursie udział wzięło dziewięć szkół: Gimnazjum nr 1 im. Stanisława Konarskiego w Jarocinie, Niepubliczne Gimnazjum im. ks. Piotra Wawrzyniaka w Golinie, Zespół Szkół nr 5 im. I Pułku Lotnictwa Myśliwskiego "Warszawa" - Gimnazjum nr 5 w Jarocinie, Gimnazjum w Broniszewicach, Gimnazjum w Czerminie, Gimnazjum im. Zjednoczonej Europy w Witaszycach, Gimnazjum im. Niepodległości Polski w Woli Książęcej, Gimnazjum Społeczne w Jarocinie oraz nasze Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kotlinie. Każdą szkołę reprezntowało dwoje uczniów.
Konkurs, przygotowany przez p. Danutę i Włodzimierza Szymkowiaków, składał się z dwóch etapów. W pierwszym wszyscy uczestnicy rozwiązywali pisemny test wiedzy o Janie Pawle II, a następnie wybierali pytania za 1, 2 i 3 punkty, na które musieli natychmiast (po chwili zastanowienia) udzielić ustnej odpowiedzi. W drugim etapie drużyny odpowiadały na pytania związane z rekwizytem, rozwiązywały krzyżówki.
Bardzo dobrze spisali się nasi reprezentanci - Klaudia Jankowska i Jakub Idkowiak. Zwyciężyli zarówno indywidualnie, jak drużynowo. Sytuacja ta wywołała nispodziewane emocje. Część opiekunów stwierdziła, że nasi uczniowie nie powinni brać udziału w tym konkursie, gdyż są... zbyt dobrzy! To brzmi tak, jakby skoczkowie z całego świata stwierdzili, że nie będą przyjeżdżać na konkursy skoków do Zakopanego, bo i tak wygra w nich Adam Małysz :)
Troje najlepszych uczniów indywidualnie i trzy najlepsze drużyny otrzymały nagrody książkowe. Zostały one ufundowane przez Gimnazjum w Kotlinie, a nagrodę za pierwsze miejsce drużynowo (sześciotomowe Dzieje Papieży) przekazał ks. proboszcz parafii w Kotlinie - Alojzy Mendlikowski. Oto wyniki i kilka zdjęć:
Wyniki indywidualne:
1. Klaudia Jankowska Gimnazjum Kotlin 26,8 (za test) + 9 (za pytania) = 35,8
2. Jakub Idkowiak Gimnazjum Kotlin 23,1 + 5 = 28,1
3. Błażej Janecki Gimnazjum Broniszewice 17,8 + 4,5 = 22,3
4. Paulina Ratajczak Gimnajzum Broniszewice 15,35 + 6 = 21,35
5. Maria Styburska Gimnazjum Golina 17,75 + 3 = 20,75
6. Joanna Szymańska Gimnajzum 1 Jarocin 14,35 + 6 = 20,35
Wyniki drużynowe:
1. Gimnajzum Kotlin 28,1 + 35,8 + 36 = 99,9
2. Gimnajzum Broniszewice 22,3 + 21,35 + 28,5 = 72,15
3. Gimnajzum Golina 20,75 + 15,85 + 32 = 68,6


Wszystkich uczestników konkursu witaliśmy bardzo słodko :)


Na teście nikt nie ściągał


Niektórzy próbowali wymodlić sobie dobre pytania


Odpowiedzi oceniała komisja, a w jej składzie zasiadała p. dyrektor Jolanta Karwat i ks. proboszcz Alojzy Mendlikowski

Najlepsi indywidualnie uczestnicy konkursu wraz z p. Danką Szymkowiak, p. dyrektor i ks. proboszczem

Gimnazjaliści na wystawie w Pleszewie

W dniu 7 października członkowie kółka historycznego wraz z opiekunem p. Romanem Stysiem wzięli udział w otwarciu wystawy pt. "Na nieludzkiej ziemi - Katyń, Charków, Miednoje" w Zespole Szkół Technicznych w Pleszewie. Wystawa przygotowana została przez Polskie Towarzystwo Historyczne - Koło w Pleszewie oraz ZST w Pleszewie z okazji 65. Rocznicy Ujawnienia Zbrodni Katyńskiej. Na wystawie zaprezentowany został film dokumentalny na temat zbrodni rosyjskiego NKWD na Polakach, a także autentyczne rzeczy znalezione podczas ekshumacji zwłok i zdjęcia dokumentujące mord. Materiały te należą do p. Aleksandra Załęskiego - eksperta fotografii kryminalistycznej i uczestnika ekshumacji przeprowadzonych w Charkowie i Miednoje.
Wystawę kilka dni później pojechali obejrzeć także uczniowie klas III.
Poniżej kilka zdjęć:

Oficjalne otwarcie wystawy


Niektórzy byli wstrząśnięci tym, co zobaczyli


Opiekun p. Roman Styś był bardzo zadowolony z wyjazdu


Jeszcze tylko wpis do księgi pamiątkowej

piątek, 24 października 2008

Powiatowe biegi sztafetowe

7 października w jarocińskim Parku rozegrano Mistrzostwa Powiatu w Sztafetowych Biegach Przełajowych. W mistrzostwach tych wzięła udział sztafeta naszych chłopców.
Łukasz Piątka, Miłosz Haręża, Marek Masłowski, Mateusz Kantek, Dawid Poczta, Adam Radoszewski, Kamil Świerblewski, Radosław Śpitalniak, Artur Masłowski oraz rezerwowi Łukasz Stasik, Krzysztof Dudek i Łukasz Masłowski w stawce siedmiu ekip zajęli piąte miejsce. Biorąc pod uwagę to, że w ostatnich latach nasi reprezentanci nie startowali w tych zawodach, można uznać ten powrót do rywalizacji z innymi szkołami w powiecie za udany.
Warto jeszcze dodać, że mistrzowie powiatu jarocińskiego, chłopcy z Gimnajzum w Żerkowie zdobyli później w Racocie srebrny medal Mistrzostw Wielkopolski.


Kamil Świerblewski (pierwszy z lewej) przygotowany do startu. Za nim reszta kotlińskiej sztafety


Łukasz Piątka (w środku) oczekuje na swoją zmianę

Dziękuję Kamilowi Świerblewskiemu za przekazane informacje, a p. Włodkowi za zdjęcia!

czwartek, 23 października 2008

Sympozjum w Bibliotece Publicznej

Tego samego dnia, co zjazd Rodziny Szkół im. Jana Pawła II na Jasnej Górze, w Gminnej Bibliotece Publicznej w Kotlinie odbyło się sympozjum naukowe z okazji 150-lecia kościoła parafialnego pod wezwaniem św. Kazimierza Królewicza w Kotlinie. Wzięli w nim udział także nauczyciele związani z naszym Gimnazjum.
Wasz nauczyciel historii p. Roman Styś przedstawił odczyt na temat "Historii parafii p.w. św. Kazimierza Królewicza w Kotlinie". Z kolei p. Ireneusz Olszewski, który także uczył w naszym Gimnazjum historii, zaprezentował biografię księdza Janke, patrioty, byłego proboszcza naszej parafii.


To nie jest p. Roman Styś, ani p. Ireneusz Olszewski, tylko trochę prywaty - moja żona :)


Pan Stanisław Szymczak (dziadek Krzysia Szymczaka z Ia) przedstawił sylwetkę księdza - patrioty Stanisława Rymarkiewicza, który jest patronem jednej z najważniejszych ulic w Kotlinie

Pielgrzymka na Jasną Górę

Jak co roku w pierwszy czwartek października na Jasną Górę zjechały pielgrzymki Rodziny Szkół im. Jana Pawła II. Nie mogło tam zabraknąć także Was - delegacji naszego Gimnazjum!
Tym razem z naszej szkoły na Jasną Górę udały się aż dwa autokary - pierwszy dowodzony przez naszego szkolnego koordynatora do spraw Rodziny Szkół im. Jana Pawła II Włodzimierza Szymkowiaka, a drugi pod przewodnictwem pani dyrektor Jolanty Karwat. Po raz pierwszy dyrekcja naszego Gimnazjum wzięła udział wraz z Wami w tej pielgrzymce.
- Byłam pierwszy raz i uważam, że to wspaniałe przeżycie! Wszyscy uczniowie i nauczyciele naszej szkoły powinni to kiedyś zobaczyć. Ogromne tłumy młodzieży pod szczytami Jasnej Góry i mnóstwo kolorowych sztandarów na nich - zdradziła swoje wrażenia pani dyrektor.
Na wałach jasnogórskich zebrało się około 55 tys. młodzieży. Zaproszenia otrzymało 1006 szkół noszących imię Jana Pawła II (w tym 1 przedszkole i 2 szkoły wyższe!). Przy oltarzu na wałach ustawiło się 546 pocztów sztandarowych.
Uroczystą mszę świętą odprawił biskup Zygmunt Zimowski - duchowy opiekun Rodziny Szkół im. Jana Pawła II. Odczytano także list wysłany do Ojca Świętego Benedykta XVI, a także akt zawierzenia szkół Matce Boskiej.
Opiekunowie Małgorzata Trybek, Mariola Szymczak, Honorata Kurzawa, Danuta i Włodzimierz Szymkowiakowie oraz pani dyrektor Jolanta Karwat po mszy oprowadzili Was także po najcenniejszych zabytkach znajdujących się na Jasnej Górze. Zwiedziliście arsenał, muzeum 600-lecia, salę Ojca Kordeckiego z pamiątkami "Solidarności" i makietą obrony Jasnej Góry. Najodważniejsi weszli na klasztorną wieżę. Oczywiście trzeba było także pokłonić się Matce Boskiej Częstochowskiej w jej bazylice i kaplicy cudownego obrazu.
Dla wielu z Was pobyt w "centrum polskiej religijności" była ogromnym przeżyciem. Niektórzy jednak bardziej będą pamiętać przygody związane z tym wyjazdem. Kierowca prowadzący drugi z autokarów wyraźnie chciał zgubić dyrekcję i część uczniów. Najpierw pobłądził (?), później jeszcze autokar miał awarię. Ciekaw jestem, czy p. Włodek Szymkowiak mocno się denerwował, trzymając osobiście sztandar naszego Gimnazjum na wałach? I za kim bardziej niecierpliwie czekał, za panią dyrektor, czy może Martą, Kubą i Magdą - naszym pocztem sztandarowym?

Poniżej kilka zdjęć i odsyłacz do galerii:


Grupa z Kotlina w oczekiwaniu na mszę św.



Nasz poczet sztandarowy: Magda Kubiszewska, Kuba Idkowiak i Marta Łokietek



Wesoła grupa z Kotlina przed klasztorną bramą

Dziękuję za informacje p. dyrektor Jolancie Karwat oraz p. Włodkowi Szymkowiakowi (także dzięki za zdjęcia!)

piątek, 3 października 2008

Ekologiczny samorząd

Pierwszaki dały popis swych możliwości!
W dniu 22 września br. wszystkie klasy wzięły udział na holu szkolnym w spotkaniu ekologicznym, na którym przedstawiciele (przewodniczący i skarbnicy) klas 1, 2 i 3 walczyli o tytuł "Ekologicznego Samorządu Gimnazjum".
Samorządy klasowe odpowiadały pisemnie na pytania konkursowe i prezentowały swoje pomysły publiczności. Oto kilka pytań, na które przedstawiciele klas odpowiadali:
1. Co możemy zrobić, aby w naszych koszach gromadziło się mniej śmieci?
2. Co to jest recykling?
3. Rozpoznaj rośliny występujące w lesie, prezentowane na slajdach.
4. Jakie są skutki niszczenia lasów na Ziemi?
5. Pytania ekologiczne, np.:
a) jaki surowiec zbieramy, aby chronić lasy,
b) jaki gaz powoduje efekt cieplarniany,
c) jakie drzewo iglaste zrzuca liście na zimę itp.

Dość nieoczekiwanie zwycięzcami konkursu i zdobywcami tytułu "Ekologicznego Samorządu Gimnazjum" zostali przedstawiciele klas I. Drużyna w składzie: Krzysiu Szymczak, Sandra Krzyżaniak, Asia Nowak i Sylwia Jędrzejczak, świetnie odpowiadała na wszystkie pytania, wykazując się sporą wiedzą i pomysłowością! Mam nadzieję, że ten sukces ośmieli pierwszoklasistów, którzy aktywnie włączą się w życie szkolne i jeszcze nieraz okażą się lepsi od swych starszych koleżanek i kolegów!
Konkurs przygotowała p. Danuta Matysiak, która ufundowała także uczestnikom symboliczne nagrody.
Poniżej kilka ilustracji oraz krótki filmik :)


Prowadzące - Marta Sopniewska i Julia Załachowska


Przedstawiciele klas II i I


Pani Danka Matysiak starała się wymyślić trudne pytania :)


Ale Krzysiu Szymczak z I klas znał prawie wszystkie odpowiedzi!



Dziękuję p. Dance Matysiak za informację i zdjęcia!

Sprzątanie świata

W tym roku sprzątanie świata odbywało się pod hasłem "Sprzątamy lasy". W związku z tym 19 września br. uczniowie klas III (około 30), pod opieką p. Danuty Matysiak oraz dwóch praktykantek (naszych absolwentek!) Joasi Masłowskiej oraz Beaty Nawrot, sprzątali teren kotlińskiego parku. Zebrano 16 worków śmieci.
Oto kilka zdjęć z tej akcji:


Dziewczyny z kl. III b z naszymi absolwentkami - praktykantkami


Silna grupa sprzątających wraz z p. Danką Matysiak


Za Krzysiem Szymańskim śmietnik i efekty naszej pracy - kilka worków śmieci

Informację i zdjęcia przekazała p. Danuta Matysiak - dzięki!